Територіальні органи ДФС
у Кіровоградській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи задоволені Ви регулярністю оновлення наборів даних у формі відкритих даних на офіційному веб-порталі ДФС (sfs.gov.ua) та на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних (data.gov.ua)?

Спростування інформації щодо «незаконних» дій Кіровоградської митниці Міндоходів

12.03.2015

Джерело: інтернет-портал "Златопіль" - "Чи по зубах кіровоградській митниці міцний горішок?".

Чи по зубах кіровоградській митниці міцний горішок?

Партія волоських горіхів, які приватне підприємство «Агротехнологія СТ» приготувало для відправки до Єгипту, застрягла на Кіровоградській митниці. Експортери кажуть, що затримання відбувається за надуманими причинами. Митники, замість передбачених законом чотирьох годин, без пояснень розтягнули митне оформлення на кілька днів.

Під загрозою зриву опинилися терміни доставки вантажу, хоча підприємство виконало всі умови контракту. Кожен день вимушеного простою не лише несе збитки, а й шкодить майбутнім партнерським стосункам, а відтак і надходженню інвестицій в Україну.

Здавалося б, звичайна робоча ситуація. Але кіровоградський приклад особливий. Хоча б тому, що це перший випадок, коли в регіоні вирішили експортувати волоський горіх легально, по-чесному. Знайшлися господарі, які уклали угоди з іноземними підприємцями, отримали передоплату, сплатили податки. Згідно з контрактними зобов’язаннями, «Агротехнологія СТ» має 9 березня відправити першу партію горіхів до Єгипту спеціально зафрахтованим судном.

Загадкове замитнення

І тут починається майже детективна історія. Підприємство подало декларацію до Кіровоградської митниці минулої п’ятниці, 27 лютого. Відповідно до вимог статті 255 Митного кодексу України, оформлення завершується протягом чотирьох робочих годин з моменту пред’явлення митної декларації. Однак навіть у понеділок, другого березня, представникам підприємства так і не вдалося досягти бажаного. Процес митного оформлення виявився набагато довшим, ніж передбачалося.

Головний бухгалтер ПП «Агротехнологія СТ» Юлія Бурлака розповідає:

Контракт на поставку партії волоського горіху з компанією «NEWMARK INTERNATIONAL LTD» був укладений ще в листопаді минулого року. Угода передбачала закупівлю сировини з подальшою її реалізацією на експорт. Для підтвердження реальності здійснення господарської операції нами було надано до торгово-промислової палати та митної служби копії прибуткових накладних, копії закупівельних відомостей, товаро-транспортні накладні та інші документи, які підтверджують походження товару. А тому у нас не було жодних сумнівів щодо успішного проходження митного контролю та оформлення ВМД .

Соціальна складова міжнародної «горіхової» угоди також важить чимало: за для її виконання до місцевого бюджету було сплачено 743 тис. грн. податку з доходів фізичних осіб, 30 тис. грн. єдиного соціального внеску, створено 44 робочі місця. Але схоже, що наповнення бюджету, за рахунок якого здійснюються соціальні виплати, посадовців цікавить менше, ніж наповнення їхніх власних кишень.

Жорсткі умови та прозорий натяк

У компанії здивовані й обурені ситуацією, яка склалася на Кіровоградській митниці з вантажем. У розмові «на диктофон» працівники фірми неодноразово заявляли, що вбачають у затягуванні звичної процедури натяк на хабар.

Проблема не лише в тому, що ми зриваємо терміни поставки і завантажений транспорт не може вирушити до порту, - каже представник ПП «Агротехнологія СТ» Валентин Тернавський. - Під час подачі декларації на митницю інспектор почав незрозумілі маневри. Він сказав: щоб задекларувати товар, необхідно зателефонувати вашому керівництву й обговорити деталі. Швидше всього, це був натяк на хабар.

Очевидно, не варто пояснювати, які суворі вимоги ставить перед експортером міжнародна комерційна діяльність. На теперішній час компанія має сформований пакет документів, достатній для замитнення вантажу, а саме: інвойс, контракт, сертифікат про походження товару, пакувальний лист, фітосанітарний сертифікат та протокол про якість.

Незважаючи на це, товар замитнити не змогли й до 2 березня, - продовжує Тернавський. - Митники попросили надати додаткові товаросупровідні документи по закупівлі горіхів у постачальників. Ми їх надали. Але час оформлення документів для експорту горіхів перенесли на понеділок.

Проблема в упаковці?

Юрист ПП «Агротехнологія СТ» Денис Губін жодних правових підстав для затримки вантажу не вбачає.

Ми в повному обсязі виконали всі вимоги законодавства при закупівлі цього товару, при його митному оформленні, - мовить він. - До теперішнього часу ми не отримали жодних документів із указанням помилок чи недоліків в оформленні товару. Виникає унікальна ситуація: суб’єкт господарської діяльності бажає працювати, сплачує податки, але зустрічає спротив і перешкоджання державних органів. Мотиви цього я не буду коментувати. Але факт залишається фактом: ми не можемо вивезти товар, хоча фактично оплату за нього вже отримали. Ми зобов’язані здійснити поставку, інакше можемо нарватися на ситуацію, коли зіпсуємо стосунки з покупцем. У подальшому він просто не захоче з нами співпрацювати, вважаючи нас ненадійним партнером.

Втім, ПП «Агротехнологія СТ» отримало відповідь інспектора митної служби з інтелектуальної власності про причини затримки вантажу. Виявляється, він упакований у коробки, які вже запатентувала інша організація.

Про що мовчать митарі?

Станом на 11.30 понеділка вантаж мав перетнути кордон і слідувати запланованим маршрутом до покупця. Митні органи вже порушили строки оформлення, а конкретних підстав для цього нам ніхто офіційно так і не повідомив. Скільки це може тривати? Це вже запитання до представників митниці.

Борці з контрабандою, які зазвичай діють оперативно, мовчали цілих три дні. А потім таки сформулювали офіційні підстави затримки вантажу. Причому представникам «Агротехнологія СТ» у присутності журналістів назвали одні причини, а в офіційному листі керівництву підприємства вказали зовсім інші.

Начальник митного посту Кіровоград центральний Олександр Любченко неохоче, але пояснив представникам ЗМІ:

Згідно з інструктивним листом, підписаним Міністром доходів із зборів Білоусом ми виконуємо комплекс усіх перевірочних заходів, взаємодії з податковою міліцією з перевірки всього ланцюга купівлі товару, що оформлюється. За результатами попередньої перевірки ми побачили, що підприємство надало фіктивні (?) документи стосовно продажу горіхів приватними підприємцями. Тому міліція подає документи далі по інстанціях, вирішується питання порушення кримінальної справи (цікаво, що юристи «Агротехнології СТ» почули про це в коридорі Кіровоградської митниці – Авт.). Це перший момент. По-друге, ми зараз закриваємо форми контролю, пов’язані з проведенням митного огляду. У п’ятницю ввечері це було провести неможливо, заявок на оформлення в позаробочий час – суботу й неділю також не надходило. Вантажників у вихідні у нас також не було (!), так само як і працівників від підприємства. Вони з’явилися і ці форми контролю ми закриваємо. Зараз із спеціалізованим підрозділом вирішуємо питання про можливість подальшого проведення документів, отриманих по лінії податкової інспекції. Як і коли це відбудеться, я сказати не можу.

Справді, день-два можуть перерости у два тижні, а то й місяці очікування. Якщо строки й далі порушуватимуться і підприємство понесе збитки, воно матиме право вимагати відшкодування в установленому законом порядку й притягнення винних посадовців до відповідальності.

Цікавий товар

Взагалі, горіх – це дуже цікавий вид товару, особливо на митниці. Сергій Тарасов, власник компанії «Агротехнологія СТ», розповідає:

Мене зацікавила інформація стосовно експорту волоського горіху в Україні, оприлюднена на початку грудня минулого року. Виявляється,165 млн доларів іде в «тінь», 30 млн доларів – корупційна складова. Наші фіскальні служби (цитую) «агітують експортерів сплачувати 40 – 50 тис грн. податків на доходи фізичних осіб замість 10 тис доларів корупційного податку за фуру; не користуватися послугами фіктивних СПД і повертати валютну виручку в обмін на безпроблемний експорт і відсутність корупційної обдирайлівки на кордонах».

Я повірив у те, що в нашій державі зміниться ставлення влади до бізнесу, - продовжує Сергій Тарасов. – Тим більше після гучних заяв Прем’єр-міністра, який відсторонив кількох високопосадовців за корупцію. Взагалі, торгівля волоським горіхом – це не мій профільний бізнес. Але вирішив спробувати, кошти знайшов, із партнерами домовився. Планував навіть збудувати переробний завод на Кіровоградщині. Але з’явиться той завод чи ні – серйозне запитання. Тому що боротися з корупцією – це не моя функція. Із нею нехай бореться Антикорупційне бюро чи хтось там іще. Моє завдання полягає в іншому: заробляти кошти, сплачувати податки, створювати робочі місця. І я виконую всі свої зобов’язання перед державою. Але я хочу бачити реальні дії влади, яка виконує свої обіцянки. Поки що всі лише красиво говорять.

Замість післямови

Наприкінці грудня минулого року набула широкого розголосу інформація про отримання хабарів працівниками митних органів при оформленні експорту волоського горіху. За результатами інциденту Державна фіскальна служба України видала лист, в якому встановлено алгоритм дій при митному оформленні експорту сировини. Так, підставами попередніх порушень стали несплата податку з доходів фізичних осіб та неповернення валютної виручки (підприємства-експортери – фіктивні).

Водночас ситуація, що склалася на Кіровоградській митниці, є дуже показовою для всієї України. «Горіховий» експорт приносив мільярдні прибутки кому завгодно, тільки не державі. Чи зможе міцний горішок зможе перетнути кордони бюрократії та корупції? Тарасов упевнений, що так.

Дарина Степова

Зміст реагування:

 Спростування інформації щодо «незаконних» дій Кіровоградської митниці Міндоходів

«Загадкове замитнення», про яке написала Дарина Степова на інтернет-порталі «Златопіль», виявилось звичайною інформаційною атакою на митні органи.

Так, 27 лютого 2015 року експедитором ПП «Агротехнологія-СТ» було подано до митного оформлення митну декларацію у митному режимі «експорт» товару - «горіхи волоські, без шкаралупи (ядра цілі та половинки) необроблені» в кількості 25 000 кг, що заявлені для переміщення у морському контейнері до Єгипту.

Відповідно до положень статті 320,397 Митного кодексу України та за результатами спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками посадовими особами Кіровоградської митниці Міндоходів були проведені додаткові митні формальності, зокрема ідентифікація товару, контроль за дотриманням прав інтелектуальної власності (узгодження можливості проведення митного оформлення товару з власником патенту на корисну модель №88121 від 25.02.2014 р. «Упаковка для зберігання і транспортування горіхів волоських» ТОВ «Компанія Еліт Карго»), частковий митний огляд товару, його зважування та цифрове фотографування.

На виконання вимог п.3 листа Державної фіскальної служби України від 12.12.2014 №15163/7/99-99-13-17, по факту подання до митного оформлення товару – горіхи волоські ПП «Агротехнологія-СТ», Кіровоградською митницею Міндоходів було невідкладно проінформовано ГУ Міндоходів України у Кіровоградській області, з метою проведення комплексу перевірочних заходів по напрямку повноти нарахування та своєчасності сплати податків суб’єктом господарювання – експортером, а також суб’єктами господарювання, фізичними особами по ланцюгу придбання продукції.

За результатами опрацювання документів, ГУ Міндоходів у Кіровоградській області листом від 02.03.2015 №733/07-04 було проінформовано Кіровоградську митницю Міндоходів, що за результатами вибіркової перевірки окремих фізичних осіб-підприємців, якими горіхи закуповувались у населення встановлено, що зазначені у документах особи насправді не займались вирощуванням горіхів, їх збиранням та здачею, та відповідно не отримували за це грошові кошти. Відповідно до ст.ст. 358, 366 Кримінального кодексу України, матеріали по виявленому факту передано до органів МВС за підслідністю.

Крім того на адресу Кіровоградської митниці Міндоходів 02.03.2015 надійшов лист від відділу внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Кіровоградській області, яким доведена інформація, що серед документів поданих до митного оформлення ПП «Агротехнологія-СТ» за митною декларацією є такі, що мають ознаки підроблення та фальсифікації (договори, накладні на придбання товару у фізичних осіб та ФОП).

02 березня 2015 року Кіровоградською митницею Міндоходів було проінформовано підприємство щодо призупинення митного оформлення на строк 10 робочих днів відповідно до вимог статті 399 Митного кодексу України. Експортер товару – ПП «АГРОТЕХНОЛОГІЯ-СТ»" не внесений до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, як офіційний експортер чи імпортер вказаного об’єкта права інтелектуальної власності, що відповідно до пункту 1 статті 399 МКУ України вказує на ознаки порушення прав інтелектуальної власності та є підставою для призупинення митного оформлення вказаних товарів.

Враховуючи вищезазначене та положення п.2 ст.491 Митного кодексу України, відповідно до якого офіційні письмові повідомлення правоохоронних органів є підставою для порушення справи про порушення митних правил, відносно керівника ПП «Агротехнологія-СТ» Червоненко Олександра Давидовича 03.03.2015 складено протокол про порушення митних правил, передбачених частиною першою ст. 483 Митного кодексу України, в частині подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості.

Кіровоградська митниця ДФС